Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II Drukuj E-mail
poniedziałek, 18 maj 2020

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła. Dziś mija 100 lat od narodzin świętego Jana Pawła II.

Image


Pontyfikat Jana Pawła II był wyjątkowy. Świadczą o tym fakty i liczby. Karol Wojtyła był pierwszym w historii papieżem z Polski. Co więcej w momencie wyboru w 1978 roku stał się pierwszym niewłoskim następcą św. Piotra od 455 lat. Był również najmłodszym papieżem od 1864 roku, a jego pontyfikat trwający ponad 26 lat był drugim udokumentowanym co do długości trwania.

Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, a chrzest otrzymał w kościele parafialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Według przekazów historycznych imię otrzymał na cześć ostatniego cesarza Austrii - Karola Habsburga. W domu Wojtyłów panowała religijna atmosfera, a oni sami cieszyli się szacunkiem wśród mieszkańców Wadowic.

Już jako papież Karol Wojtyła odwiedził łącznie 129 narodów przemierzając przy tym ponad 1,5 miliona kilometrów. Ośmiokrotnie wizytował w ojczyźnie. Papież Polak mianował setki kardynałów i tysiące biskupów. Beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował. Pisał encykliki, adhoracje, konstytucje i listy apostolskie.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Papież Benedykt XVI beatyfikował Polaka 1 maja 2011 roku. Trzy lata później - 27 maja 2014 roku w Rzymie odbyła się kanonizacja świętego Jana Pawła II, który dzisiaj obchodziłby setne urodziny.
< Poprzedni   Następny >